kubinova.cz – projekční kancelář | Národní Dům ve Starém Bohumíně

Národní Dům ve Starém Bohumíně

Již realizovaný rozsáhlý projekt celkové rekonstrukce secesního NÁRODNÍHO DOMU, který byl postaven na začátku minulého století na náměstí ve Starém Bohumíně. Naše projekční kancelář tento projekt pro Město Bohumín připravovala v letech 2007-2009. Po získání stavebního povolení město hledalo uživatele a možnost financování, to se nakonec povedlo v roce 2013 a v období 2014-2015 došlo i na realizaci stavby. V roce 2016 jsme za tuto realizaci získali čestné uznání v soutěži stavba Moravskoslezského Kraje.

Dnes máte možnost navštívit tento objekt coby „HOTEL A RESTAURACI POD ZELENÝM DUBEM“ a ochutnat zde třeba místní speciální pivo ODERBERG.

NÁRODNÍ DŮM je situován na jihozápadním rohu NÁMĚSTÍ SVOBODY. Toto místo, které původně zaujímal zájezdní, později šenkovní hostinec, bylo pro Národní Dům vyhrazeno na začátku 20. století.
Veřejnou soutěž vypsanou roku 1907 na realizaci novostavby Hotelu Grün Baum (tj. Zelený strom) vyhrál vídeňský architekt Siegfried Krämer, který účelně rozdělil stavbu na dvě části. Stavba byla realizována Bohumínským stavitelem panem Gotzem z firmy GOTZ & KELLER.
Významnost Národního Domu je doložena mnohými dobovými fotografiemi, dnes se nachází v Ochranném pásmu historického centra Starého Bohumína a v roce 2007 byl prohlášen kulturní památkou.
Největších změn, jak v interiéru tak v exteriéru, budova doznala na začátku sedmdesátých let minulého století vlivem rozsáhlé rekonstrukce. Národní dům tak byl zbaven mnoha architektonických detailů.